Copyright © 2024 Euromaidanpress.com

The work of Euromaidan Press is supported by the International Renaissance Foundation

When referencing our materials, please include an active hyperlink to the Euromaidan Press material and a maximum 500-character extract of the story. To reprint anything longer, written permission must be acquired from [email protected].

Privacy and Cookie Policies.

Тарас Возняк: Проголосуйте на виборах Ради громадського контролю при Національному антикорупціонному бюро України

Twitter Вконтакте
Тарас Возняк: Проголосуйте на виборах Ради громадського контролю при Національному антикорупціонному бюро України

By [email protected] (Тарас Возняк)

Twitter


Вконтакте

You could close this page. Or you could join our community and help us produce more materials like this.  We keep our reporting open and accessible to everyone because we believe in the power of free information. This is why our small, cost-effective team depends on the support of readers like you to bring deliver timely news, quality analysis, and on-the-ground reports about Russia's war against Ukraine and Ukraine's struggle to build a democratic society. A little bit goes a long way: for as little as the cost of one cup of coffee a month, you can help build bridges between Ukraine and the rest of the world, plus become a co-creator and vote for topics we should cover next. Become a patron or see other ways to support. Become a Patron!

To suggest a correction or clarification, write to us here

You can also highlight the text and press Ctrl + Enter

Please leave your suggestions or corrections here



    Euromaidan Press

    We are an independent media outlet that relies solely on advertising revenue to sustain itself. We do not endorse or promote any products or services for financial gain. Therefore, we kindly ask for your support by disabling your ad blocker. Your assistance helps us continue providing quality content. Thank you!

    Related Posts

    Тарас Возняк: Англосаксонські геополітичні тренди і війна в Україні

    Континент у вигляді першої імперії Наполеона програв. Але не перестав розвиватися і усвідомлювати та пробувати реалізовувати свої інтереси.

    Наступною потугою, яка почала загрожувати тогочасній Імперії Світового океану – Британській імперії – стала об'єднана Отто фон Бісмарком Німецька імперія. Властиво доволі проблематично називати Німецьку імперію імперією. Тим більше – порівнювати її з першою імперією Наполеона, яка справді на імперських засадах об'єднувала таку різноманітну Європу. Німецька імперія творилася вже в епоху, коли поставали націоналізми. Німецька імперія вже не апелювала до ідеалів Великої Французької революції, традиції республіканізму чи по-наполеонівськи тлумаченого імперства. Вона апелювала до "німецькості" – мови, землі, крові, духу народу тощо. Тому Німецька імперія мала природні рамки. Вона була скута етнічним розселенням німецькомовного населення Європи.

    Для того, щоб вийти за ці межі, їй була потрібна війна у Європі. Саме тому Німеччина спровокувала Першу та Другу світові війни.

    Чи були вони неминучими? Звичайно. Це була чергова спроба Континенту об'єднатися. Однак від самого початку це об'єднання Європейського континенту (чи ширше – Світового острова) відбувалося на приречених на поразку основах. Німецький націоналізм не міг стати основою об'єднання Європи. Особливо у перверсивних нацистських формах.

    Але ніщо не вічне.14 серпня 1941 року американська сторона обумовлювала свою допомогу Британії розпуском її колоніальної імперії. Міжнародні банкіри, які від початку ХХ століття перебралися з Британії у США, прагнули доступу до ресурсів і ринків, без посередництва адміністративних важелів британських колоніальних урядів. Британській імперії було підписано вирок. Вона стала Об'єднаним.

    Та спроби об'єднати ресурси і потугу Світового острова не припинялися.

    Принагідно тут можна згадати і реалізований Йосифом Сталіним (Йосиф Джугашвілі, 1879-1953) проект об'єднання Європи (принаймні частково) під протекторатом СССР. Хоча і цей проект базувався, як і нацистський, на неефективному комуністичному фундаменті, тому теж був приречений на поразку. Що і сталося з розпадом комуністичного табору та самого СССР.

    Останньою і, здається, доволі успішною спробою об'єднати Європу став проект створення Європейського союзу.

    Сучасне об'єднання Європи відбувається за інших обставин і на іншому фундаменті.

    По-перше, у Світовому океані відбулися значні зміни. Формально за результатами Другої світової війни Британська імперія зникла. Однак не могли зникнути інтереси "народів моря". А отже, не могла зникнути й Імперія Світового океану. 14 серпня 1941 року Імперією Світового океану вже формально стали США.

    США перейняли, продовжили і розвинули традиції Імперії Світового океану. На сьогодні, попри велике значення Світового океану як об'єднавчого чинника, розуміння простору, океану було переосмислене. Якщо колись це були саме моря та океани – Світовий океан у прямому сенсі слова сполучав Австралію, Велику Британію та Канаду, то тепер їх єднає багато інших океанів: інформаційний, ментальний, мовний, ринковий тощо.

    На наших очах англійська мова стала мовою світу, на наших очах по всьому світу ширяться різного роду стандарти та формати, світ ментально стає ближчим. Постав світовий ринок – колись він тримався на дорогах та океанах, а тепер на Інтерненті та SWIFTі (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications, Товариство всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій) – без них ми вже не можемо вести жодного більш-менш серйозного підприємництва. Світові океани тепер зовсім інші.

    Сьогодні США єднають острови у Світовому океані, які ми називаємо континентами, по-іншому.

    Світовий океан вихлюпнувся у космос – сьогодні ми банально поєднані не лише інформаційними каналами, але й системами GPS, без яких скоро взагалі не зможемо обходитися.

    А що ж Континент, Світовий острів? Він, звісно залишився. Але він уже функціонує в інших контекстах – він не може ігнорувати того, що змінився сам Світовий океан.

    Хоча у старому сенсі слова світовий острів складається з трьох головних складових: ЄС, РФ, КНР.

    Вони є хребтом Світового острова у традиційному сенсі слова.

    Але у новітньому сенсі слова і ЄС, і РФ, і КНР втягнуті/зв'язані цілою системою зв'язків через новітні об'єднуючі простори з сучасним Світовим океаном. Так само втягується у цей простір і решта світу.

    Світовий океан трансформувався, тому і старий традиційний світовий острів змушений, хоче він того чи ні, інтегруватися у Новітню Імперію Світових океанів. І цією Новітньою Імперією Світових океанів вже теж не є тільки США – вона починає охоплювати весь світ. Вона є синтетичним тілом зі складною організацією, яка постає не з огляду на чиюсь волю – вона давно вже є об'єктивним світовим процесом. Дехто називає його глобалізацією.

    Однак не всі розуміють, наскільки глибинно ці зміни міняють конструкцію світу. Наразі найбільше проблем є з застарілим мисленням режиму, що панує у Росії. Російська Федерація, хоче чи не хоче, неминуче інтегрується у Новітніх Світових океанах. Однак ретроградний режим Владіміра Путіна пробує мислити по-старому, повернути світ до старої геополітичної констеляції часів Маккіндера – він пробує ігнорувати новітні виміри Світового океану.

    Причин цього багато – це і особиста неосвіченість російської провідної верстви, і особиста неосвіченість Путіна.

    Але результатом цього всього є те, що Путін по-старосвітськи пробує зібрати нову континентальну коаліцію проти Новітньої Імперії Світових океанів.

    А тому апелює до Китаю, апелює до частини Європи, пробує розколоти ЄС. Разом з тим шукають союзників і клієнтів/агентів серед європейських правих радикалів, які застрягли у націоналістичному минулому, європейських ліваків, які втратили зв'язок з реальністю, частини європейських корупціонерів і т.д.

    На перспективу Новітня Імперія Світових океанів, звісно, інтегрує в себе партикулярні острови і їх уламки – як-от Північну Корею.

    І ще раз підкреслю, що США наразі є центром цього інтеграційного процесу, однак цей процес, який ми поетично називаємо Новітньою Імперією Світових океанів, до них не зводиться – це загальносвітовий процес. Ми не знаємо навіть того, чи центром Новітньої Імперії Світових океанів буде англосаксонський світ. Можливо, Китай – чому ні? Вже сьогодні цивілізаційний і, відповідно, інтеграційний центр глобалізованого світу змістився з англо-саксонської північної Атлантики (ХХ сторіччя) у басейн Тихого океану – збулося передбачення Генрі Кісінжера сорокарічної давності. Тож Шанхай на перспективу може спокійно конкурувати з Нью-Йорком.

    Однак на те, щоб центр Новітньої Імперієї Світових океанів змістився так, як передбачає Генрі Кіссінжер, ще потрібен час. А наразі ми маємо справу з рецидивом Путіна – рецидивом архаїчного підходу до облаштування світу.

    Цей рецидив є спробою повернення до сформованої у Ялті 1945 року конструкції світу, яка була балансом Світового океану і Суші, США+, і СССР+.

    І цього разу Україна опинилася між Новітньою Імперією Світових океанів і ретроградним режимом Путіна. А тому ми повинні розуміти і цілі, і можливості обох сторін протистояння. По-суті, розібратися з диспозицією сил.

    А це диспозиція в морі, на суші, в повітрі, у інформаційному просторі, у світовій економіці, у культурно-ментальному просторі.

    Це тільки кілька прикладів новітніх океанів, де точиться сучасна війна. Інструментів і просторів, які вони породжують, набагато більше, ось хоча б деякі з них: Hollywood, Internet, Facebook, Scype, Fashion, McDonald тощо – ось чому ми сьогодні маємо вести мову не про Світовий і підводні човни у ньому, а про Світові океани – світ розширився в інші виміри. І, відповідно, поширила свої впливи в і через них Новітня Імперія Світових океанів.

    Якщо відійти від футурологічних візій до більш заземлених реалій заявленої теми – англосаксонських геополітичних трендів, то глобалістичний тренд Світових океанів є тільки одним із них. Новітня Імперія Світових океанів є тільки однією великою геополітичною ідеєю, якою були і є опановані спадкоємці Британської імперії – тепер це США+.

    На Британських островах, які так чи інакше були ізольованими від континенту, процвітала і друга геополітична ідея, яка полягала в ізоляціоналізмі.

    На Британських островах цей ізоляціоналізм має природну і глибоко в минуле закорінену традицію.

    Цю ізоляціоністську ідею британські колоністи привезли з собою і у США. Врешті колонії Нової Англії розпочали свою незалежну політичну історію з відокремлення від Великої Британії. Значна частина історії США була історією ізоляціонізму. У світову історію як світовий гравець США ввійшли тільки під час Першої та Другої світових війн. За їхніми результатами США стали не лише гравцем світового рівня, а й світовим лідером – лідером дедалі складнішого інтеграційного процесу, який ми називаємо Імперією Світового океану.

    Тоді ж було розбито і сподівання Німеччини (тоді нацистського Третього Райху) стати Континентальною Імперією.

    Натомість після Другої світової війни цей план був реалізований, чи майже реалізований, СССР. СССР не лише окупував пів-Європи та чверть Німеччини, але й на якийсь час зблизився з КНР – і таким чином комуністичний континентальний проект охопив ледь не весь Світовий острів.

    March 27: First Deputy Speaker of Parliament Andriy Parubiy has said that Russia could try to carry out a large-scale invasion in the nearest future

    March 27 – Polish prosecutors charged two Russian flight operations officers with involvement in the crash of Tu-154 near Smolensk on April 10th, 2010 (the plane was carrying President Lech Kaczynski), reports Wprost. According to military prosecutor Ireneusz Shelonk, they are accused of creating a situation which resulted in immediate danger as well as inadvertently causing disaster within airspace. Warsaw plans to summon these flight operations officers for questioning as suspects. The airplane, which was carrying Polish President Lech Kaczynski and another 96 people, crashed, while landing in heavy fog and low visibility at an airfield Smolensk-North. All passengers and crew members died.

    March 27 – During the night the militants fired at ATO positions 8 times as well as used heavy artillery – ATO's press center.

    March 27 – First Deputy Speaker of Ukrainian Parliament Andriy Parubiy has said that Russia could try to carry out a large-scale invasion in the nearest future in order to have it over and dome with by May 9th, as planned by Putin. "Large number of troops is located close to the border of Ukraine with Russia. Many reports state, and this is no secret, that in the next week there is a high risk of large-scale military operation", – said Parubiy. "The operation must be carried out brilliantly before May 9th, believes Putin, and thus demonstrate the power of the Russian army. Therefore, we need lethal weapons not "when they invade Mariupol" but urgently".

    March 27 – Every eight soldier joined the army on his own initiative, voluntarily. The plan of mobilization from January 20th to April 20th of 52,000 army obligated recruits into the Armed Forces of Ukraine has, as of today, been 76% fulfilled, informed at a briefing the Press Secretary of the General Staff, Vladislav Selezniov. According to him, every eight one of this number is a volunteer. Selezniov added that more than half of the plan of mobilizing of transport vehicles – the transfer of automobiles for the uses of the arm – has been fulfilled. Overall, in 2015, it is planned to call up into the army 104,000 individuals within the two mobilization stages. The first phase started on January 20th and will last for 90 days.

    March 27 – Premier Arseniy Yatseniuk commissioned to involve European and American investigators in the battle against corruption in Ukraine. "Right now we have a form of the so-called international investigation commission, but I am asking that the Ministry of Internal Affairs to introduce a change in the law, so that we, according to the decision of the investigator, could involve into the carrying out of the investigative actions, professional representatives from the USA and separate EU countries, so that they could help us in the investigation of criminal cases, assist us in tracing the foreign assets and officials, and other people, suspected of corruption," he noted.

    Putin's favourite biker gang in eastern Ukraine

    Russia's young army of cybersnitches

    Ukraine does not have a warlord problem

    Taras Kuzio: far more Europeans join separatists in Donbas than Isis in Syria:

    Taras Kuzio: far more Europeans join separatists in Donbas than Isis in Syria

    This week, St Petersburg hosted a bizarre gathering organized by the Rodina (Motherland) party of 150 European fascist and nationalist-populist political parties united in their opposition to the EU and US and in support of Russia's annexation of Crimea and invasion of eastern Ukraine. Rodina is the loyal nationalist ally of President Vladimir Putin's United Russia party and consequently plays a similar role to the Radical Party's alliance with the Serbian Socialist party.

    Russia's alignment with European fascist and nationalist-populist parties would seem to contradict official rhetoric that has incessantly attacked the Ukrainian Euromaidan leaders as a fascist junta brought to power by western intelligence agencies. It also, as Timothy Snyder of Yale University has pointed, out recalls uncanny memories of the 1939-1941 Soviet-Nazi Pact that also had the goal of dividing European powers.

    One sinister outgrowth of Russia's cultivation of extreme right and extreme left parties and movements in Europe is the large mobilisation of people travelling to the Donbas region of eastern Ukraine to fight for pro-Russian separatists.

    There has been understandable outcry over the three young British girls who travelled to Istanbul on February 17 on their way to join Isis, the brutal terrorist organization based in Syria and Iraq. But what has gone unnoticed is the hundreds – far more Europeans than have travelled to join Isis – who have joined Russian-backed terrorists fighting Ukraine's legitimately elected leaders. The BBC reported that the influx of foreign fighters into eastern Ukraine "mirrors that of young Muslims from Britain and other parts of Europe travelling to the Middle East to fight in its wars".

    Russian-backed separatists have attracted an eclectic mix of extreme left and extreme right followers, nostalgic in the former case for the USSR and the Spanish civil war and in the latter drawn by a common anti-EU and anti-US platform with Putin and the Donbas separatists. Greeks, traditionally the most pro-Russian nationals in the EU, the Hungarian Legion of St Isztvan, Serbs, French, Germans, Spaniards and volunteers from former Soviet republics such as Kyrgyzstan are fighting alongside separatists widely condemned by the UN and international human rights groups for crimes against humanity.

    The eclectic group has included 20 Frenchmen from the fascist organisation Continental Unity formed in support of Syrian President Bashar al-Assad and Serbian war crimes suspect Vojislav Seselj. France's far right National Front party has strongly supported Russia's annexation of the Crimea and invasion of Eastern Ukraine and has received a $10 million loan from Russia.

    Not surprisingly, there are reportedly over 100 extreme right Serbs fighting for what they see as a common Orthodox religious faith and historic ally. Russian nationalist Igor Girkin "Strelkov" ("Shooter") who commanded Russian special forces in western Donbas until summer of 2014 had fought for the Bosnian Serbs in the 1990s.

    One hundred extreme right Germans are fighting alongside the terrorists according to Die Welt. Stephan Mayer, a member of the ruling Christian Democrats, told Die Welt that Germans who participate in civil wars should be taken to court, although presently the German criminal code only punishes those who fight alongside Isis.

    The Spanish Republican Guard detained a group of extreme left-wing Spaniards on their return from eastern Ukraine. Angel Davilla-Rivas, one of the Spaniards, has two big tattoos of Soviet leaders Vladimir Lenin and Joseph Stalin and explained his decision to go to Eastern Ukraine as "gratitude" for Stalin's support for the Spanish Republicans in the 1930s.

    British volunteers have not reportedly gone to fight for the Donbas separatists, although the National Front (NF) and UKIP have given their support to Putin, and the NF attended this weeks St Petersburg conference. The Conservative Friends of Russia, renamed the Westminster Russia Forum after a critical in-depthinvestigation by The Guardian, has been functioning as a pro-Kremlin lobby group with extensive support from Sergey Nalobin at the Russian Embassy in London.

    British journalist Graham Phillips, who moved from the Conservatives to UKIP, has sent numerous pro-separatist reports for Russian media outlets and was detained on March 4 at Heathrow and questioned for four hours by Border Police under Schedule 7 of the 2000 Terrorism Act about his activities in the Donbas before being released without charge. The British Foreign Office is allegedly pressuring Phillips to halt his reporting from the Donbas.

    Phillips does not hide his political sympathies for pro-Russian separatists and does not attempt to be impartial in a conflict zone, posting photos of him wearing lapel badges of Novorossiya (New Russia, the Tsarist term used by Putin and separatists to describe Eastern and Southern Ukraine) and cheering after separatists captured the strategic railway hub of Debaltseve.

    Phillips' notoriety came into the public domain late last year when he interviewed Ukrainian prisoners and a wounded Ukrainian soldier. In the interviews, herepeatedly demands the prisoners explain why they have come to "murder civilians" and asks are they "ready to go home now and accept that it is Novorossiya here and not Ukraine". In the second interview Phillips aggressively interviews a severely burnt Ukrainian soldier prisoner.

    European law enforcement have been understandably concerned at their citizens travelling to join Isis, yet they have largely ignored the many more far right and far left extremists that are fighting for pro-Russian groups in Ukraine. Recent detentions in Spain and the UK were hesitant, because law enforcement officers still lack political direction as to how to respond to Russia's support for the separatists.

    P.S.: Please spread this appeal as much as possible.